Technologická olympiáda je relativně nová soutěž pro max. tříčlenné týmy středoškoláků. Pořádá ji Technologická gramotnost, s. r. o. ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT a mnoha dalšími partnery. V tomto roce proběhl 4. ročník.

Technologická olympiáda je hlavně o schopnosti vyhledat (poměrně rychle, protože rozhoduje i čas) potřebné informace a pak je správně, tedy podle představ poroty, použít.

První on-line kolo začalo ve středu 19. 3. 2025 v 9 h. Na tomto místě je třeba pochválit organizátory soutěže. V loňském roce se totiž soutěž konala později a finálové kolo probíhalo v době maturitních zkoušek. A právě kvůli termínové kolizi s maturitní písemnou prací se nemohl jeden náš tým zúčastnit republikového finále, do kterého postoupil z devátého místa!

Letos měli studenti významně náročnější pozici než v předchozích letech. U každé otázky byly nabídnuty čtyři možné odpovědi (dříve jen tři), ale hlavně správných odpovědí mohlo být i více, nikoli pouze jedna. Takovéto testy jsou hodně náročné a záleží pak na každém slovíčku v nabízené odpovědi.

Naši studenti vytvořili dva týmy. Daniela Valošková, Lukáš Kaňok a Matouš Fabík patrně vytvořili neoficiální „věkový“ rekord soutěže, protože se jedná teprve o sekundány. Tým Šimon Brožek (4.B), Matyáš Maceczek a Dan Kříž (oba sexta) byl mnohem zkušenější. Nejen věkem, ale i tím, že dva z uvedené trojice se loni zúčastnili celostátního finále!

Tento rok se do prvního kola zapojilo 1378 studentů, kteří vytvořili 456 týmů. Naši benjamínci (nazvali se Kybernetičtí strážci) ze sekundy skončili na 385. místě se stejným počtem bodů, jako tým na 355. místě. Jejich starší spolužáci zvolili jméno „Ti poslední“. Název nevyšel 😊 92. místo je velmi pěkné, vždyť za sebou nechali 80 % soupeřů. I této trojici by stačil jediný bod ke skoku o 30 míst vzhůru. V havířovském minižebříčku jsou naši reprezentanti na 2. a na 14. místě ze 17 zúčastněných týmů.

Děkujeme uvedené šestici odvážných (tedy aktivních) studentů za reprezentaci školy.

Bohužel ani organizátoři této olympiády se nevyhnuli „epidemii“, která postihla snad všechny činnosti naší doby – nedodržení termínů.  Výherci divoké karty měli být známi 14. 3., ale byli zveřejněni až v den soutěže – a to nikoliv na webu olympiády, ale na instagramu… Ne že by to ovlivnilo regulérnost, ale rozhodně to na důvěryhodnosti pořadatelů nepřidá…

Náhledový obrázek je převzat z webu pořadatelů.