Naše škola hostila partnery Erasmus+
Od 16. dubna do 20. dubna 2018 proběhl na naší škole krátkodobý výměnný pobyt studentů a učitelů zapojených do projektu Legends Across Europe v rámci programu Erasmus+. Po slavnostním přivítání za zpěvu školního pěveckého sboru jsme své kolegy z Polska, Rumunska a Slovenska seznámili s historií školy, města, regionu i země, kterou mnozí navštívili poprvé. Po obědě jsme si udělali procházku městem se zastávkami u nejvýznamnějších ukázek unikátního architektonického stylu Sorela. Poté jsme se pustili do vaření a pečení, protože každá partnerská škola měla za úkol připravit pro své kamarády něco typického. Největší úspěch sklidil sladký dezert „papanasi“ připomínající naše koblihy přelité směsí zakysané smetany se šlehačkou a borůvkovým džemem. Pochutnali jsme si také na tvarohovém koláči „sernik“ od týmu z Polska a brynzových jednohubkách od dívek ze Slovenska. My jsme překvapili slaným závinem z listového těsta se šunkou a sýrem.
Úterní program byl zaměřen na industriální podobu našeho regionu. V Ostravě jsme se podívali do Světa techniky s promítáním filmu z produkce BBC Earth ve 3D o životě zvířat a jejich loveckých dovednostech. Odpoledne jsme si poslechli poutavou přednášku o sluneční soustavě, hvězdách a planetách s filmem opět v angličtině a před odjezdem do Havířova jsme zavítali i na Landek do muzea hornictví.
Středa zavedla naše kamarády do historie díky návštěvě Olomouce a hradu Bouzov. V Olomouci jsme prohlídku zahájili procházkou po kašnách (Merkurova, Saturnova, Neptunova, Jupiterova, Herkulova, Caesarova, Delfínova s Arionem, kašna Tritónů) a pokračovali výstupem na radniční věž s úchvatným výhledem na celé město. Odpoledne jsme si za stále krásného počasí prohlédli hrad Bouzov, který se všem moc líbil.
Ve čtvrtek jsme si díky slunečnému počasí vychutnali přírodní krásy regionu. Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm jsme s anglicky mluvící průvodkyní poznali tradice a zvyky našich předků a shlédli expozici lidových krojů pod názvem „Jak jde kroj, tak se stroj“. Druhou část dne jsme strávili procházkou od Pusteven přes sochu Radegasta až k soše Cyrila a Metoděje a dřevěnému kostelu na Radhošti.
Celý program jsme ukončili v Radosti v pátek dopoledne setkáním s primátorkou (viz článek na webu města), která nás všechny přivítala a stručně představila historii města a jeho architekturu, jejímž nejlepším příkladem je právě budova Radost, kde bylo město založeno. Se studenty každé partnerské školy přijela natočit rozhovor i TV Polar. Zbyl čas i na farmářské trhy na náměstí s možností nákupu suvenýrů a na prohlídku výstavy „Dolní gympl maluje“ v městské knihovně, kde byly vystaveny práce studentů našeho gymnázia. Po obědě jsme projektové setkání shrnuli, vyhodnotili a domluvili se na náplni práce v dalších měsících, kdy nás např. v červnu čeká již poslední projektová schůzka a to ve městě Puck na severu Polska u Baltu, kam se moc těšíme.
Podle ohlasů a na základě hodnocení z evaluačních dotazníků byl týdenní pobyt našich partnerů u nás velmi úspěšný, všem se tady líbilo a k našemu překvapení vyzdvihovali přednosti Havířova jako je spousta zeleně, čistota, prostorné ulice a široké otevřené plochy s příjemnými místy k posezení třeba v některých kavárnách nebo parcích. Zaujala je rovněž Sorela a hezky opravené fasády domů. My, kteří městem chodíme každý den, si možná ani neuvědomujeme, jaké krásy a zajímavosti město nabízí svým obyvatelům.
Výběr několika fotografií z pobytu najdete zde a další od studenta z Polska jsou zde.