Erasmus+ na závěrečném setkání v Polsku

V rámci projektu Legends  Across Europe evropského programu Erasmus+ se ve dnech 4. – 8. 6. 2018 uskutečnilo naše poslední setkání, tentokrát v Polsku. Po vřelém přivítání s již známými tvářemi, ředitelkou zdejšího gymnázia a starostou města Puck, nás čekal velmi pestrý program. Studenti hudební školy nám zatancovali, zahráli a v neposlední řadě i zazpívali písničku Kašubské noty. Poté nás čekala zajímavá prezentace a film, kde jsme se dozvěděli základní informace o polských a kašubských tradicích, zajímavých místech a také legendách spjatých s tímto územím. Po ověření našich znalostí ve kvízu se na nás přijela podívat i místní televize TTM, a některé z nás tak trochu vyzpovídali. Naše kroky dále vedly do místní sklářské dílny, ve které jsme na vlastní oči viděli, jak se skoro z ničeho dá vyrobit přímo umělecké dílo. Abychom se troch zchladili, vyrazili jsme na okružní projížďku lodí, na níž jsme se kochali krásnou modří Baltu.

V úterý jsme zavítali do města Malbork se stejnojmenným hradem, který je zároveň největším gotickým hradem na světě a rovněž největší stavbou z cihel. Zhlédli jsme dobovou výzdobu, výstavu jantarů a vyslechli jsme další legendu. Protože nám po dlouhé, ale poutavé prohlídce vyhládlo, ochutnali jsme tradiční polské pierogy a vydali se do Gdaňsku. Tam jsme si nenechali ujít procházku po hlavní třídě a výhled na řeku Motławu.

Do Slowinského národního parku jsme se podívali ve středu. Zde jsme navštívili vojenskou základnu s výstavou raket z období druhé světové války. Nejvíce jsme byli zvědaví na písečné duny, díky kterým jsme se přenesli do úplně jiného světa. Po odpočinku na pláži a chvilce volejbalu jsme v nedalekém kašubském stavení opět okusili tradiční pokrmy. Bylo pro nás přichystáno pár překvapení v podobě projížďky koňskými povozy a grilování. Za rytmů kašubské muziky jsme po vyčerpávajícím programu odtančili do hotelu, abychom se připravili na další prosluněný den plný poznání a zábavy.

Ve čtvrtek jsme začali naše putování ve městě Wejherowo. V kašubském muzeu jsme si zazpívali a vytvořili vlastní písničku na motivy Kašubských not, dozvěděli jsme se o významných osobnostech a navštívili sochu Jakuba Wejhera, zakladatele města. Uctili jsme památku obětí druhé světové války v nedaleké Piaśnici, odkud jsme se dále vydali do Nadole. Zde jsme se ve starobylé venkovské usedlosti dozvěděli o životě v dávných dobách. Navštívili jsme vyhlídku, ze které jsme obdivovali krásy polské přírody, a vyslechli zajímavé pověsti o obrech.

Poslední den našeho putování jsme zahájili opět v Pucku. V místním muzeu jsme viděli dobové hračky, vybavení domů, tehdejší nástroje na odstraňování zubů a podobné nářadí. Také nám bylo názorně předvedeno, jak dopadneme, když ve škole budeme zlobit a tropit vylomeniny. Naštěstí už jsou tělesné tresty zakázány a tak jsme si oddechli. Poučení jsme si však vzali a pilně vyplnili evaluační dotazníky, které jsme dostali. Poté už následoval náš poslední výlet na poloostrov se snadno zaměnitelným názvem- Hel. Návštěva fokária s tuleni potěšila obzvláště milovníky zvířat. Avšak ochránci přírody také nepřišli zkrátka a dověděli se o ohrožených druzích velryb, tuleňů a jiné mořské fauny. Procházkou jsme se vydali na místo, kde začíná Polsko, na maják a dělili se s našimi kamarády o dojmy a poznatky, které nám celý pobyt přinesl.

Jsme rádi, že jsme osvěžili stará a navázali nová přátelství a doufáme, že nám dlouho vydrží. Rovněž bychom chtěli poděkovat učitelům, díky kterým jsme dostali tuto jedinečnou příležitost a také našim blízkým, kteří nás v těchto aktivitách podporovali.

Beáta Vonsíková – tercie

Fotky z pobytu najdete ve fotogalerii.

Logo_projekt_text_col_web