Po covidových zákazech se podařilo obnovit většinu vědomostních prezenčních soutěží. Jednou z nich je Matematický Náboj konaný současně v deseti evropských státech a v Íránu. Náboj je určen pětičlenným týmům středoškoláků. Ti, kteří mají do maturity více než dva roky, soutěží v kategorii Junior. V kategorii Senior omezení není.

Týmy si můžou vybrat místo konání v rámci své země. V Rakousku se jedná o města Wien, Villach, Linz a Innsbruck. Švýcaři se setkají v Zürrichu, pro Němce jsou určeny Leipzig a Passau. Estonci umístili konání do Tallinnu a Tartu, Britové do Cambridge a Glasgow, Maďaři jen do svého hlavního města. Naopak Poláci mají o matematiku jako vždy obrovský zájem a studenti mohou jet do Bialystoku, Krakówa, Warszawy oraz Wroclawia. Rumuni měli soutěž uspořádat v městě Constanca (dříve Tomis), ale nejspíš se jim to nepovedlo. Slováci jako tradičně využili Bratislavu a Košice. Posledním místem konání je íránský Tehran, kde v Juniorech sice soutěžil jediný tým, ale o jeho členech patrně ještě hodně uslyšíme. Tato jména si zapamatujme: رادین نیک اقبالی (9), امیرمهدی برهانی (9), حسین معصومی (9), امیرعلی عبداللهی (9), عرشیا احمدیان شهرضایی (9).

My jsme vyrazili do Opavy (variantou byla Praha – těžký výběr mezi těmito městy…) Tým Juniorů tvořili Šimon Brožek ze 2.B a sextáni Anna Plevová, Petr Nezval, Petr Gála a Jakub Slováček. Seniorský tým jsme tentokrát nepřihlásili. Prakticky všichni nominovaní studenti jsou ve stejném termínu na jiné akci. Škoda, měli by slušnou šanci na úspěch.

Vlastní soutěž proběhla 21. 4. 2023 od 11:30 do 13:30. Každý tým dostal 6 úloh. Jakmile libovolnou z nich správně vyřešil, dostal úlohu další. Zvítězil tým, který odevzdal nejvíce správných odpovědí. Pravidla jsou samozřejmě propracovanější a řeší i další situace, které během řešení mohou nastat.

A jak to dopadlo?

V kategorii Junior startovalo 479 týmů, z toho bylo 136 z ČR. Náš tým skončil 95., to znamená .„percentil“ 70. V mezinárodním pořadí jsme 287., v procentech to je 60 %.

U mezinárodního srovnání ještě zůstaňme. V první desítce měli Poláci 5 týmů, Maďaři 2, Slováci také 2 a ČR jediný. Ve druhé desítce bylo dalších 6 polských škol. Naopak bodové hodnocení našeho družstva by stačilo ve Velké Británii na umístění v polovině startovního pole, v Německu v druhé třetině, v Rakousku bychom se dostali dokonce do první čtvrtiny. Tato čísla ukazují, ve kterých státech bychom mohli čerpat inspiraci pro zkvalitnění našeho školství. Vidí to někdo na MŠMT a v dalších společnostech teoretických pedagogů?

Pro všechny studenty se jednalo o zajímavou konfrontaci svých znalostí se znalostmi vrstevníků z dalších zemí. Bez ohledu na konečné pořadí je chuť řešit logické úlohy a dělat něco navíc, zvláště v pátek odpoledne, tím nejlepším vysvědčením pro soutěžící.

Děkujeme za reprezentaci školy!

Děkujeme také rodičům přispívajícím do Fondu přátel Gymnázia za proplacení jízdného našich reprezentantů.