V roce 2018 připravili absolventi a studenti Gymnázia Ostrava, Volgogradská ul., pro středoškoláky soutěž, kterou nazvali Vědecký čtyřboj. Každý tým nasadil po jednom soutěžícím do matematické, fyzikální, chemické a biologické části. V druhé fázi pak řešili úkoly všichni členové týmu dohromady. V každém následujícím roce se počty soutěžících týmů zvyšovaly, upravovala se také pravidla a forma soutěže (prezenčně, online i kombinovaně).

V letošním ročníku, tak jako i loni, se zapojily týmy z ČR a Slovenska. Forma byla pouze online. Termín pořadatelé dost dlouho tajili, stejně jako aktuální pravidla. A protože komunikace s pořadateli byla pouze jednosměrná, byla i fáze registrace týmů poměrně napínavá 😊 Programátoři znají systémy ukládání dat ve frontě FIFO a v zásobníku FILO (first in first out a first in last out), komunikace s pořadateli však byla typu RINO.

Studenti našeho gymnázia sestavili dva týmy. GymKom – 1 ve složení Štěpán Kozubek (septima) biologie, Šimon Brožek (3.B) fyzika, Arsenij Kosarchuk (2.A) matematika a Mikuláš Kozubek (septima) chemie. V týmu GymKom – A měla Lucie Židková (septima) na starosti biologii, Petr Světnička (oktáva) fyziku, Michal Mašek (oktáva) matematiku a Lenka Kovaříková (oktáva) chemii.

Soutěž začala v pátek 24. 11. 2023 v 10 hodin a podle pravidel měla trvat 3 hodiny. Jednomu z našich týmů systém uzavřel přístup již v 11:06. Za chvíli se ale ukázalo, že chyba je globální – a to doslova. Podle vysvětlení pořadatelů došlo k ukončení soutěže pro „neočekávané technické problémy způsobené třetí stranou (poskytovatelem serverových služeb z USA)“.

Náhradní termín bude stanoven během víkendu.
Aktualizace: druhý termín je ve čtvrtek 30.11.2023

Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy. Každá takováto zkušenost, včetně praktické ukázky zranitelnosti techniky, vám v budoucnu přijde vhod. Náskok, který si budujete před méně aktivními studenty, se brzo a výrazně projeví.