Technologická olympiáda je týmová soutěž, ve které… – pravidelný čtenář našeho webu tyto informace zná. Pro náhodně zabloudivšího návštěvníka připomene odkaz, pod kterým jsou uvedena pravidla a hlavně úspěchy obou našich týmů v prvním kole soutěže.

Ve čtvrtek 11. 4. 2024 odpoledne se tedy vydali reprezentanti GKH Šimon Brožek (3.B), Matyáš Maceczek a Patrik Baier (oba kvinta) vlakem do hlavního města. Večer strávili přípravou na velké finále, které vypuklo v pátek 12. 4. 2024 v 8 hodin v budově T2 Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Úvod obstarali mentoři z řad partnerů pořadatelů a členů organizačního týmu odbornými přednáškami. Jednu z nich na téma bezpečnost kyberprostoru přednesl i absolvent GKH, maturant z předmětu programování, pan David Šimko z GasNetu.

Každý tým následně pod vedením mentorů zpracoval projekt na zadané téma. Výstupem byla pětiminutová prezentace, kterou hodnotila odborná komise.

Tyto aktivity, které se vešly do dvou odstavců, trvaly (s přestávkou na oběd) od 8:00 do 16:55. Po krátké pauze pak pořadatelé vyhlásili konečné výsledky a v 17:40 byla olympiáda oficiálně ukončena. Unavení, ale plní dojmů jsme se pak vydali na hlavní nádraží a v noci se vrátili domů.

Téma, které řešil náš tým, znělo Mobilita jako vozidlo (řešíme např. dojezd, palivo, baterii, nabíjení, bezpečnost, komfort, …) Jako téměř jediní si kluci uvědomili, že hlavní ekologický problém světa není v Evropě, která je už dlouho a stále více silně svázaná regulacemi, ale v jiných světadílech s mnohem menším technickým zázemím a společenskou zodpovědností. Nicméně sponzoři Technologické olympiády provozují svůj byznys převážně v EU…

V silné konkurenci starších a zkušenějších studentů z celé ČR jsme obsadili 26. místo. Připomeňme, že olympiády se zúčastnilo 561 týmů!

Naši studenti tedy reprezentovali sebe a svou školu velmi dobře. Na vítězství, odměnu 30 000 Kč a přijetí na FEL ČVUT sice (zatím) nedosáhli, ale to není podstatné. Získat zkušenosti a setkat se se špičkami z určitého oboru je nejen přínosné, ale i zábavné. Jako perličku ještě uvedeme, že soutěž se konala v době, kdy ostatní studenti GKH měli ředitelské volno. Ale líp než přemýšlením, náročnou prací a soutěžením stejně páteční volno strávit nelze 😊

Kluci, blahopřejeme!

Po přednáškách expertů už chápeme, proč při cestování právě na Technologickou olympiádu zrovna nefunguje rezervační systém pro koupi jízdenek, proč připojení spadne přesně v okamžiku, kdy ho opravdu potřebujete a proč vlak nemá zpoždění, právě když na něj nenavazuje žádný přípoj. Murphyho zákony jsou prostě silnější než produkty lidské mysli. Občas vyhrávají i nad zákony přírodními… Stále však nechápeme, proč na Technologickou olympiádu, kterou spolupořádá Fakulta elektrotechnická, si musí studenti dovézt v batohu vlastní výpočetní techniku 🙂

Děkujeme Fondu přátel Gymnázia za úhradu cestovného a pořadatelům za jejich vstřícný a přátelský přístup k řešení (nejen) našich požadavků.

Úplné výsledky soutěže jsou zde. Ideu olympiády přiblíží video na webu organizátorů. Fotky a videa z letošního ročníku budou určitě později doplněny. V naší fotogalerii jsou uloženy hlavně exteriéry. Dejvický kampus ČVUT, VŠCHT, Národní technická knihovna a spousta dalších budov působí opravdu impozantně. Takže, milí studenti, pokud byste se nedostali na VŠB-TU Ostrava, jako druhou volbu lze ČVUT či VŠCHT určitě doporučit.

PS. Pro autora článku byl přes všechny vize, nápady, umělou inteligenci a další kybernetické zázraky prezentované i realizované v budově FEL největším zážitkem stovky let známý mechanický vynález – paternoster 🙂