Malí vědci opět v akci

Malí vědci

Kdo si snad myslel, že je s malým vědcem koncem, věřte tomu, že to tak není! Všem se nám po pokusech s menšími dětmi stýskalo, a tak slovo dalo slovo a my znova vyrazili mezi naše malé vědátory. Tentokrát jsme ale zamířili k dětem ze základní školy Gorkého, kde jsme navštívili třídy 4.A, v úterý a 4.B,  ve čtvrtek 26.4. 2018.

Pokusy jsme tentokrát zaměřili na oblast týkající se kapalin a různé hustoty látek. Mezi určitě jeden z nejefektivnějších pokusů patřil Archimédův koktejl. Tady si děti mohly názorně ukázat, že každá kapalina má jinou již zmiňovanou hustotu. Během přidávání kapalin v různém pořadí do kádinky se postupně vrstvy začaly usazovat právě podle své hustoty a dětem vznikaly opravdu nádherné koktejly. Ve třídě vznikaly i krásné duhy, a to díky jednoduchému pokusu rozpustnosti barevných Skittles bonbonů.

To že na vodní hladině existuje i jev jmenující se povrchové napětí, děti zjistily během pokusu s kelímkem a silonkou, která povrchové napětí udržela a voda s kelímku nevytékala. Tento jev si také ověřily během pouštění lodiček z kancelářských sponek na vodní hladině nebo i při rozvíjení kytiček.

Pokusů bylo připraveno opravdu požehnaně a tohle jsou pouze některé z nich. Děti dostaly na konci i menší test, kdy jsme si i my mohly ověřit, zda opravdu pochopily naše snažení přiblížit je se zákony kapalin. Naše návštěvy ale ani zdaleka nekončí, k dětem se vrátíme opět i v dalších měsících a přichystáme zase nové pokusy, které jim záhady vědy aspoň zase o kousek přiblíží.

Více foto viz fotogalerie.

Nikol Tyrlíková|III.A