Erasmus + , 2.mobilita Slovensko

V neděli 11.6 2017 se skupina šesti studentů z kvarty, kvinty, 2.B a pana učitele Šebesty setkala na vlakovém nádraží a vyrazila na Slovensko, do města Martin na druhé setkání se studenty škol z různých států evropské unie, spolupracujících na projektu Erasmus +.
Ze všech týmů byla naše cesta ta nejméně náročná, protože jsme cestovali pouze dvě hodiny, zatímco Polský a Rumunský tým nejméně 8x tolik. Ze Slovenského týmu nás okamžitě po příjezdu přátelsky přivítali a seznámili s městem Martin, což nám posloužilo k orientaci, neboť procházky po městě byly snad tou nejoblíbenější aktivitou. Martin je velice krásné město, plné příjemných lidí a spoustou možností kam se vydat. Jako druzí dorazili studenti z Polského města Puck a společně jsme poté opět vyrazili na prohlídku města a počkali na příjezd posledního týmu z Rumunska.
V pondělí proběhlo oficiální představení v prostorách školy Gymnázium Viliama Pauliniho Tótha s první ukázkou Slovenských tradic a prohlídkou školy, která měla například i vlastní kupoli. Na odpoledne si pro nás Slovenští studenti připravili hru, ve které jsme po městě museli hledat v různých týmech s názvy podle Slovenské vlajky nápovědy, které nám posloužili v dalších hrách, které všechny skončili v pátek při závěrečném rozloučení.
Hry však nebyly hlavním tématem našeho setkání. Hlavní bylo poznání cizí kultury, přírody a prohloubení přátelství, které se nám podařilo navázat.
V úterý začal náš první poznávací zájezd, vydali jsme se na zámek Spiš, kde jsme měli anglickou přednášku o historii a na dvoře jsme se mohli podívat na představení dravců a na jiné atrakce, ale ty byly spíše pro děti. Následně jsme zamířili na nádherné Štrbské pleso, které jsme celé obešli a stejně jsme se nemohli vynadívat. Už v autobuse jsme byli fascinováni krásou Slovenské přírody, ale výhled, který nám Štrbské pleso nabízelo bylo nepopsatelné.
Ve středu byl náš program poněkud mírnější, protože na Slovensku se nedají najít pouze zámky, hrady a krásná příroda, ale i úžasné atrakce, jako aquapark Tatralandie, který jsme navštívili a strávili v něm celé 3 hodiny. Následně jsme zamířili na další hrad, Strečno se nachází poblíž Žiliny.
Ve čtvrtek jsme měli zařízenou prohlídku s anglicky mluvícím průvodcem na hradě Orava s krásnou výzdobou a vyhledem na řeku Váh a památník druhé světové války. Odpoledne jsme vyrazili k soše hrdiny tamních legend Juraje Jánošíka, který nám byl večer ještě představen v divadle, které si studenti ze Slovenska připravili. Ani my jsme však divadlu neunikli a každý tým si musel jedno připravit, podle legend, které si pamatovali z předávání prezentací na našem blogu. Při večeři jsme poslouchali živou folklórní hudbu a po ní jsme měli taneční zábavu.
V pátek už jsme se pomalu připravili na blížící se konec a strávili jsme skoro celý den v kempu, kde na nás čekali krásní koně, opékání, nádherná příroda, vodopád a samozřejmě další úžasná hra. Po skončení už došlo k vyhlášení vítězů a rozdáni cen a poté návrat na hotel. Kde už jsme strávili všechen čas společně a snažili se vytěžit co nejvíce z našich posledních společných hodin. Večer jsme strávili hraním her, jako mafie, nebo dobble a samozřejmě povídáním.
Hned v 7 ráno jsme se rozloučili s Rumunskou výpravou a jako druzí jsme v 10 odjízděli my. A strávili pár hodin na nádraží, kvůli zpoždění vlaku. Nakonec jsme se domů však dostali a nebyli jsme jediní s takovou cestovní smůlou, protože Rumunskému týmu se rozbil autobus a také měli tři hodiny zpoždění.
Celý zájezd byl plný krásných zážitků s neuvěřitelně milými lidmi a příjemnou atmosférou. Všichni se moc těšíme, až se bude další setkání konat u nás.
Erasmus team Klára Stolinská
Mrkni na fotky 🙂