Začaly fyzikální soutěže

V listopadu proběhly některé tradiční fyzikální republikové i mezinárodní soutěže středoškoláků. A naši studenti v nich byli – také tradičně – „velmi dobře viditelní“.

Fyzikální náboj

je soutěž pro pětičlenné týmy z jedné školy. Na začátku dostane každý tým 8 úloh. Jakmile vyřeší libovolnou z těchto úloh, získá novou. Vítězí tým, který v daném časovém limitu (120 minut) vyřeší nejvíce úloh. Kategorie Junior je pouze pro týmy, jejichž všichni členové jsou v prvním nebo druhém ročníku čtyřletého studia (nebo odpovídajícím ročníku víceletého gymnázia). Do kategorie Senior se může přihlásit jakýkoliv tým skládající se ze středoškolských studentů.

FN se letos konal 16. 11. 2018 současně v Bratislavě, Budapešti, Gdańsku, Košicích, Ostravě, Praze и в городе Москва.

Tým našeho gymnázia ve složení Jakub Delong (oktáva), Robert Gemrot (sexta), Ondřej Krabec (oktáva), Marek Szymutko (septima), Adina Večeřová (oktáva) skončil v Moravskoslezském kraji v kategorii Senioři na 3. místě, v České republice na 9. místě a v mezinárodním měřítku na 24. místě!

V kategorii Junior reprezentovali GKH neméně úspěšně Martin Beckovský (kvinta), Michael Kupka (2.B), Radek Lacko (2.B), Petr Šulc (sexta), Jiří Zinecker (sexta). 4. místo v MS kraji, 15. místo v České republice a 30. místo v mezinárodním pořadí je rovněž velkým úspěchem.

Náboj Junior

je matematicko-fyzikální klání pro čtyřčlenné týmy žáků druhého stupně základní školy nebo víceletého gymnázia. Celá soutěž trvá 120 minut, během nichž se týmy snaží vyřešit co nejvíce úloh. Letos Náboj Junior proběhl 23. 11. 2018 v 19 městech ČR. Naše škola vyslala dva týmy. První ve složení Bára Malysová (tercie), Michal Mašek (tercie), Tamara Mrázková (kvarta), Petr Světnička (tercie) skončil v Ostravě na 16. místě a druhý tým Marcela Floriánová (kvarta), Tobiáš Jícha (kvarta), Jasmina Michálková (tercie), Lucie Židková (sekunda) získal o pouhý bod méně a skončil 25. Celorepublikové pořadí se nevytváří, ale naše týmy patří do poloviny úspěšnějších řešitelů.

Fyziklání online

proběhlo 28. 11. 2018 od 17:00 do 19:59. Jak napovídá název, soutěžící nejsou shromážděni na jednom či 19 místech, ale řeší kdekoli, kde „mají připojení“. Proto nejvýše pětičlenné týmy nemusí být sestaveny z žáků jedné školy, dokonce ani jednoho státu. Pořadatelé rozdělili podle poměrně složitého klíče soutěžící na čtyři kategorie. Zjednodušeně (a ne úplně přesně) řečeno na prváky a druháky (kat. C), třeťáky (kat. B) a maturanty (kat. A). Kromě středoškoláků může soutěžit „kdokoli, kdo má chuť a má na to“ – tito nadšenci tvoří kategorii open.

Student sexty GKH Robert Gemrot společně s Marco Souza de Joode (G Nad Štolou, Praha) a Martinou Daňkovou (Klasické a španělské G, Brno) v kategorii C soutěž vyhrál! Přestože zbývajících 85 týmů mělo většinou 4 až 5 soutěžících, Robertova trojice je všechny porazila (a to ještě kvůli výpadkům připojení Robert řešil příklady často jen ve dvojici).

Nejvíce účastníků bylo z ČR, ale zapojily se i týmy z Vietnamu, Bulharska, Brazílie, Švédska, Indie, Nigérie, Rumunska, Slovenska, USA a Turecka.

 

Všem studentům a jejich vyučujícím blahopřejeme k výborným výsledkům a děkujeme za reprezentaci našeho gymnázia.