ÚDiF

Vidíme-li napsáno slůvko ÚDiF, může nás napadnout hodně i navzájem zcela protichůdných myšlenek. Od údivu nad neznalostí české gramatiky na straně pisatele až po správnou interpretaci – Úžasné divadlo fyziky.

Údiv pak ale prožijí fyzikové, protože fyzika je úžasná sama o sobě a žádné divadlo pro svou propagaci nepotřebuje! Nebo ano?

Mgr. Irena Fikáčková, Ph.D., která výuce fyziky na našem gymnáziu velí :-), pozvala k vyřešení výše položené otázky naši absolventku, debrujárku a výbornou studentku Báru Gavendovou, která od raného dětství prožila několik ÚLeTů (úžasných letních táborů). Ty se na ní podepsaly nejlepším možným způsobem, proto není divu, jak nyní Bára při studiu molekulární biologie a genetiky na MU v Brně tráví volný čas.

Doprovodil ji Vojta Hanák, který pracuje v ÚDiFu na plný úvazek. Kromě toho pracuje i ve dvou kapelách, v jedné hraje na kytaru, v druhé je zvukař. I tyto jeho záliby a dovednosti se v představeních výrazně projevily.

Tato (jak jinak než úžasná) dvojice předvedla cca 350 studentům našeho gymnázia postupně celkem 6 představení se dvěma tématy: o vlastnostech tekutého dusíku při teplotě -196 °C a o vlastnostech zvuku – Vidět zvuk a slyšet světlo.

Po shlédnutí těchto představení Úžasného divadla fyziky rádi konstatujeme: fyzika je úžasná a ÚDiF její „úžasnost“ nádherně propaguje.

Několik videí a fotografií pořízené Mgr. I. Fikáčkovou naleznete v naší fotogalerii.