SPEAK UP!

Neboj se a Mluv!

Ve dnech 5. 10. – 13. 10. 2016 proběhl u nás ve škole týden aktivní komunikace s rodilými mluvčími, program s názvem „Speak UP neboli  Mluv“.

Sedm studentů z univerzity v Kalifornii pod vedením pedagoga a anglisty Ryana Finka, pomáhalo našim gymnazistům odstraňovat jazykové a komunikační bariéry.   Garantem akce byl lektor angličtiny Benjamin Helge, který již třetím rokem působí na havířovských základních a středních školách, a se kterým spolupracuje i naše škola.

Můj postřeh:

Mission successfully completed J  –  Everybody has overcome  the fear of speaking English with native speakers.

Postřehy studentů:

Šimon:  I consider English to be very important in our future life and while best way for learning English is conversation, particularly with native speakers. I´m very satisfied with this event.

Tom: Díky návštěvě z  U.S.A. jsem překonal bariéru komunikace a nyní mi nečiní žádný problém mluvit s lidmi anglicky. Také jsem získal nové přátele. Doufám, že se zase někdo ze Států nebo z Británie brzy na naší škole ukáže.

Terka: It was an amazing experience. They were very kind to us, I really enjoyed their excitement about everything and it helped me to improve my English. I would be very happy to more often have this kind of events at our school.

Natálie: Noo ,podle mě to bylo fajn hlavně v tom, že ze mě trochu odpadla ta nervozita s někým mluvit anglicky natož s někým kdo má jako hlavní jazyk angličtinu. Každopádně, mi připadá úplně super, že jsme si s  Bri vyměnili fb a tak 😀 že jí mám kdykoliv napsat, je to fajn zkušenost a určitě lepší způsob jak se něco naučit. Líbilo se mi , že to brali v klidu a i když jsem dělala chyby tak mi řekli, že tomu rozumím a že mám super přízvuk a chválili nás celkově. Maximálně doufám, že se něco takového bude ještě opakovat.

Natálie2: Američané byli super 🙂 Byli jiní než my, velmi sympatičtí a přátelští. Snažili se trochu naučit česky (třeba počítat). Bylo fajn, jak nás učili rapovat a vysvětlovali stolní hry.

Vláďa: Potěšilo mě, že není pravda, co všichni říkají o Američanech, že se starají jen o sebe a zbytek světa pro ně nic neznamená …. tady na těchto lidech  bylo vidět  že mají zájem poznávat všechno  ….. vypadali jako v celku sympatičtí lidé, kteří jsou zvyklí na takový uvolněnější život – ne jako my  tady …. celkem by bylo fajn, kdybychom  mohli přijet i my za nimi 🙂

Kača: It was great to talk to somebody from different part of the world and still find so much to talk about. We exchanged music, books, movies and poetry recommendations. Talked for hours and still had so much to say. It was great.

Pepa: Conversation with native speakers is the best way to practice any language. That’s why I was sad, I had had  only  two lessons with these fantastic Americans.

Martina: V návštěvě Amerických studentů vidím samé pozitivní věci. Měla jsem možnost promluvit si bez zábran s rodilými mluvčími a ověřit si tak, na jaké úrovni je vlastně má angličtina. Zkušenost to byla skvělá, seznámila jsem s novými super lidmi, narazila na osobu se stejnou zálibou a zjistila mé vlastní nedostatky v konverzaci, které mám zlepšovat. Určitě bych tuhle zkušenost uvítala znovu a pokud možno co nejdříve.

Anička: Osobně jsem za návštěvu lidí z Cali moc vděčná. Podle mě se takovýmto způsobem naučíme mnohem více, než kdybychom se celé hodiny drtili jen a jen gramatiku. Nejprve jsem se mluvení docela obávala, ale po chvilce jsem zjistila, že se nemám vůbec čeho bát a rozmluvila jsem se.’ pokec” s nimi mi hodně zvedl sebevědomí v angličtině, už se nebojím mluvit, protože jsem zjistila, že se dá domluvit vždycky a občasné chybičky nám rodilí mluvčí bez problémů prominou. Moc si vážím toho, že na naši školu zavítali.

Holky z 2.B: Především bychom chtěly poděkovat naší paní profesorce angličtiny za ochotu zorganizovat návštěvu studentů z Kalifornie na naší škole. Líbilo se nám jejích přátelské chování a vstřícnost s jakou nám všechno vysvětlovali. Byly bychom rády, kdyby se takové akce opakovaly častěji. Jsme opravdu vděčné za tuto obohacující zkušenost. Strach z mluvení jsme překonaly.

A takhle bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Děkuji všem studentům i angličtinářům za aktivní participaci na Speak Up Days.

Ukázka z hodiny viz video.

Foto viz fotogalerie.

Mgr. Jana Tabášková – organizátor akce