Prohlídka amerických bombardérů v Mošnově

Ve středu jsme měli spolu s dalšími studenty z naší školy možnost prohlédnout si americké bombardéry ze vzdálenosti, do které se dostanou jen samotní vojáci. Akce byla uspořádána před oficiálním programem Dnů NATO, které se budou konat tento víkend (21. – 22. 9). Američtí letci byli na místě už od úterního odpoledne, tudíž jsme dostali příležitost vidět bombardéry ještě před tím, než si je budou prohlížet stotisícové davy, které o víkendu přijdou.

Program si pro nás nachystali rezervisté a členové Národní gardy USA z 307. bombardovací perutě (307th Bomb Wing) a 68. zásobovací letky (68th Airlift Squadron). Díky toho jsme měli příležitost vidět jedny z těch nejtěžších, největších a nejsilnějších letadel, které Letectvo Spojených států (USAF) má.

První z vystavovaných letadel byl bombardér B-52, stroj, který je v aktivní službě armády už od 50. let minulého století a ještě minimálně do roku 2040 ve službě bude. Přibližná cena se ještě na začátku druhého tisíciletí pohybovala kolem 50 milionů dolarů, což z tohoto letadla dělá asi tu nejdražší věc, u které jsem měl kdy příležitost z blízkosti stát.

Druhým letadlem byl transportní letoun C-5 od zbrojního kolosu Lockheed Martin. Tento letoun jsme si neměli příležitost pohlédnout tak podrobně jako B-52, nicméně letadlo dlouhé více než 75 metrů jsme nemohli přehlédnout. Tento letoun armádě slouží především k dopravě bojového materiálu na místa určení. Zajímavostí je, že se do něj dokáže vlézt 345 vojáků, neboli téměř celá naše škola najednou!

Tato exkurze byla výjimečná hlavně tím, že jsme se mohli vyhnout davům, které o víkendu do areálu letiště Leoše Janáčka dorazí. Například minulý rok to bylo až 220 000 návštěvníků. Další výhodou výletu bylo, že jsme si mohli poslechnout výklad přímo od amerických letců, kteří se věnovali menším skupinám, do kterých jsme se rozdělili.

Jiří Zinecker, septima