Naši studenti ovládli Fyzikální ligu 2019

Gymnázium a SOŠ Frýdek-Místek dnes uspořádalo již 17. ročník Fyzikální ligy. Mladí zájemci o fyziku soutěžili ve dvou věkových kategoriích – žáci základních škol, nižších ročníků gymnázií a prváci středních škol tvořili jednu kategorii a starší středoškoláci kategorii druhou. Z našeho gymnázia jsme vyslali čtyři týmy.

Jedno družstvo bylo složeno z terciánů. Markéta Fremlová, Petr Gála, Anna Plevová a Lucie Židková statečně bojovali s o rok až dva staršími protivníky a obsadili velmi slušné 5. místo.

V kategorii středoškoláků jsme měli dokonce tři týmy. Z 2.A nás reprezentovali Eliška Polánková, Petr Chrobok, Rostislav Vrána a Jakub Kania (GymKom). Sexta vyslala trojici Martin Beckovský, Jan Holuša a Vojtěch Smola, kterou doplnil Radek Lacko ze 3.B (GymKom-1). A nejstarší tým Jakub Mráz, Marek Szymutko, Martin Svoboda z oktávy omladil Robert Gemrot ze septimy (GymKom-A).

Soutěž začala odpoledne ve 14:30 a měla trvat hodinu. Ale již cca 10 minut před koncem bylo jasné, že naši zvítězí. Vyřešené příklady totiž kapitán týmu (termín organizátorů) čili nosič (označení od spolužáků) odevzdával šéfovi soutěže Mgr. Lepíkovi a ten ihned řešení ohodnotil a vytvářel průběžné pořadí.

Nakonec se ukázalo, že Gymnázium, Havířov-Město, Komenského 2, je líhní přírodovědných, zvláště pak fyzikálních talentů. Třetí místo vybojoval tým GymKom. Na druhém místě skončil GymKom-1 a celou soutěž vyhrál, tedy 1. místo obsadil nejzkušenější tým GymKom-A.

Hezkou vyhlídkou do budoucna je, že GymKom a GymKom-1 tvoří (téměř výhradně) druháci a sextáni, tedy studenti, kteří na našem gymnáziu budou působit ještě (nejméně) dva roky. A o druhém místě sextánů rozhodl pouze čas. Oba vítězné týmy totiž získaly 57 bodů ze 60 možných, což Mgr. Lepíkovi i po sedmnáctiletých zkušenostech se soutěží vyrazilo dech.

Děkujeme všem uvedeným studentům za vynikající reprezentaci gymnázia.

Děkujeme rovněž Fondu přátel Gymnázia za proplacení nákladů na jízdné našich reprezentantů.

Několik dalších fotek z Fyzikální ligy najdete v naší galerii.