Krajská a Estonská Astronomická olympiáda 2020

Astronomická olympiáda je jedna ze středoškolských soutěží, která i v běžných podmínkách probíhá z velké části on-line, takže organizátoři celkem očekávaně uspořádali krajské kolo tímto způsobem.

Podobně jako v minulých letech se naši studenti také letos umístili na předních příčkách v rámci MS kraje i výše. Už školní kolo srovnáním percentilů napovědělo, že jsme formu neztratili. Krajské kolo očekávání potvrdilo. V kategorii AB (předmaturitní a maturitní ročníky) opět zvítězil Robert Gemrot ze septimy a 5. skončil Radek Lacko z 3.B. Prváci a druháci soutěží v kategorii CD. Vojta Smola ze sexty obsadil 8. místo. Lucie Židková z tercie byla 18. v kategorii EF. Jak byla soutěž vyrovnaná, ukazuje její vysoký percentil 82,5 %.

Pořadatelé na základě výsledků krajských kol pozvali naše soutěžící do Estonské astronomické olympiády, která je letos poprvé – díky on-line formě – otevřena mezinárodní účasti. Soutěž byla zajímavě připravena. Vojta se bohužel kvůli technickým problémům nezúčastnil, Robert na výsledky ještě čeká.

Pořádání českého celostátního kola Astronomické olympiády je zatím ve hvězdách.