Matematickofyzikální fakulta UK Praha a její partneři dnes uspořádali 13. ročník soutěže Fyziklání online. Přihlásit se mohla až pětičlenná družstva a podle věku byla zařazena do kategorie A, B nebo C (zjednodušeně od nejstarších po nejmladší středoškoláky). Otevřena byla i kategorie Open pro všechny zájemce o fyziku – nejen pro školáky.

Do letošního ročníku se zaregistrovalo 1986 týmů z 84 států světa! Z celého okresu Karviná však projevili zájem (či schopnost?) přemýšlet jen studenti našeho gymnázia! Jednalo se o pětici Jan Válek, Ruslan Rusyniak, Matyáš Blonski, Mykhailo Kosarchuk a Jan Magej (všichni z 1.A) pod vedením Mgr. Moniky Bouchalové. Sestavení dalších týmů překazily jiné kolidující akce předpokládaných členů – například taneční, Gaudeamus a podobně.

Fyziklání online má 2 souběžné části a 4 linie, takže k úspěchu vede nejen znalost fyziky, ale i stanovení optimální taktiky řešení příkladů.  V 17 hodin byly zpřístupněny první úkoly. Obecenstvo mohlo online sledovat průběžné výsledky, takže soutěž byla napínavá nejen pro samotné studenty, ale i jejich fanoušky. Po první hodině byli kluci na 25. místě celkově a 5. v ČR, po dvou hodinách, tedy v 19:00, byli celkově 49., ale v ČR již druzí! Pak se pořád drželi do 60. místa. 20 minut před koncem bylo online pořadí zmraženo a v 19h 59´ 59´´ se příjem řešení uzavřel. Soutěžící i jejich fancluby pak netrpělivě čekali na finální výsledky.

Naši benjamínci skončili v konečném pořadí kategorie C na vynikajícím 48. místě z celkového počtu 499 týmů. V rámci ČR jsou pátí a v MS kraji ZVÍTĚZILI! Nejlepší český tým byl složen ze studentů tří škol, nám stačila “jen” 1.A :-). Pořadí je zatím neoficiální. Pořadatelé pár minut po ukončení soutěže skryli výsledky a až za 5 dnů oznámili, že kvůli odhalování podvádějících týmů bude finální pořadí zveřejněno v pátek 29. listopadu, ale ani tento termín nebyl dodržen. Tedy stále čekáme.

Kompletní výsledky budou zde (náš tým má název Relativisté). Použitím filtru lze získat také pořadí v rámci jednotlivých států.

Děkujeme výše uvedeným studentům za zájem o fyziku a reprezentaci školy. Řešit tři hodiny náročné úlohy ve středu večer (a ještě ve škole!) skutečně vyžaduje pevnou vůli a chuť k přemýšlení. Ale také to v budoucnu přinese ohromnou výhodu proti vrstevníkům, kteří možnosti seberozvoje nevyužívají.

Úlohy všech dosud proběhlých ročníků jsou dostupné v archivu Fyziklání Online. Podívejte se, co zvládnou vyřešit (někteří) středoškoláci. A taky se přesvědčíte, že fyzika je obor řešící praktické problémy. Viz třeba úloha 57 z loňského roku:
Pít pivo, to není jen tak. Musíte zvednout svůj půllitr ze stolu a naklonit ho tak, aby vám začalo téct do pusy. K tomuto všemu je ale potřeba vykonat práci. Uvažujte hmotnost m = 360 g půllitru, jeho válcový tvar o poloměru r = 3,5 cm a výšce h = 15 cm a hustotu piva ρ = 1 030 kg·m−3. Určete vykonanou práci, pokud zvedáte půllitr s 350 ml piva, abyste se mohli napít. Vaše ústa jsou 40 cm nad stolem.

Řešení úlohy najdete zde na stranách 62 a 63.