Fyziklání je jedna z prestižních týmových fyzikálních soutěží (nejen) pro středoškoláky, kterou vyhlašuje MFF UK společně s MŠMT a kterou zajišťují převážně studenti pražské matematicko-fyzikální fakulty.

Před deseti lety přibyla k prezenční formě i online varianta, čímž se z Fyziklání stala celosvětová akce umožňují také určité srovnání fyzikálních dovedností středoškoláků na různých místech zeměkoule.

Letošní Fyziklání online proběhlo ve středu 23. 11. 2022 od 17 do 20 hodin. Celkem se přihlásilo 1 037 týmů (a nastoupilo 1 017), což je cca 5000 fyzikálních nadějí z 62 zemí světa. Všichni měli stejné zadání, ale kromě společné výsledkové listiny byla vytvořena pořadí i podle věkové stavby týmu. My jsme vyslali do (nejmladší) kategorie C tým ve složení Natálie Díková, Valérie Ministrová, Šimon Brožek (všichni 2.B), Arsenij Kosarchuk, Petr Bocek (oba 1.A) a do kategorie A pětici Hana Válková (4.A), Vojtěch Cehlárik, Bára Malysová, Petr Světnička, Michal Mašek (všichni ze septimy). Vojta vzal online formu soutěže doslova a k týmu, který pracoval ve škole, se připojil z domu. Ani nemoc ho nezastavila a fyzikální zábavu si nenechal ujít 😊

A soupeři? Jen namátkou (výčet států zdaleka není úplný): Indie, Irán, Vietnam, Brazílie, Singapur, Bangladéš, Rakousko, Turecko, Švédsko, Egypt, Bulharsko, Kanada, USA, Slovensko, Uzbekistán, Brunej, Polsko, Bělorusko, Rumunsko, Indonésie, Kyrgyzstán, … Ze světa bylo soupeřů hodně, ale z okresu Karviná jsme jediná škola, která vyslala kompletní tým (dokonce dva). Zájem našich studentů o fyziku nás velice těší – zvláště, když se soutěž koná v době mimo vyučování. Ale dá se vůbec večer strávit příjemněji než s fyzikou? Nositel Nobelovy ceny a jeden z nejlepších fyziků celé historie lidstva Richard P. Feynman v tom měl jasno.

Ve Fyziklání jde hlavně o to, aby tým vyřešil co nejvíce úloh, ale určitou roli hraje i taktika (viz pravidla). Jak si s příklady i dalšími „nástrahami“ poradili naši? Průběžné výsledky mohli soutěžící studenti sledovat on-line. Pohyby v žebříčku byly hlavně zpočátku rychlé a o velký počet míst. Každé obnovení stránky a vyhledání aktuálního pořadí bylo mnohdy napínavější než některá utkání na MS v Kataru 😊 20 minut před ukončením soutěže bylo zobrazované pořadí zmrazeno a museli jsme netrpělivě čekat na finální výsledky:

V kategorii C (271 týmů) obsadily naše mladé naděje 69. místo (percentil 25), celkově byli 495. (percentil 49). Vzhledem k obtížnosti úloh je soutěž pro prváky a druháky opravdu velmi náročná. Proto si umístění v první polovině „světového startovního pole“ a v první čtvrtině své kategorie zasluhuje velké uznání.

V kategorii A bylo na soupisce dokonce 314 týmů. GymKom-A byl 127. ve své kategorii (percentil 40) a 279. celkem (percentil 27). Rovněž nádherné umístění!!! Navíc 80 % týmu nás může reprezentovat i příští rok. V kategorii B, do které měl tým věkově velmi blízko, by tento výsledek znamenal cca 65. místo.

Děkujeme našim studentům za reprezentaci školy a oceňujeme nejen skvělé výsledky, ale také chuť pracovat navíc!