Chemiklání 2020 Pardubice

Dne 7. února 2020 se naši žáci zúčastnili v Pardubicích soutěže pro nadšené chemiky Chemiklání 2020. Tuto soutěž pro 3-5 členné týmy pořádá Chemicko-technologická fakulta Univerzity Pardubice a studentský spolek Alumni scientiae bohemicae.

Naše škola se soutěže účastnila poprvé – jeli jsme tedy sbírat zkušenosti a zjistit o jakou soutěž se jedná. Vyslali jsme 2 týmy – jeden v kategorii A (1. až 4. ročník střední školy) a druhý v kategorii B (1. a 2. ročník střední školy). Tým žáků nižších ročníků tvořil Tobiáš Jícha (kvinta), Hana Válková (1.A), Ema Džobáková (1.B), Martin Beckovský (sexta) a Eliška Polánková (2.A). Smíšený tým všech ročníků pak tvořili žáci septimy Robert Gemrot, Petr Šulc a Barbora Gavendová.

Žáci a já jsme však na cestu vyrazili již ráno 6. února, jelikož jsme využili nabídky organizátorů soutěže, zúčastnit se prohlídky Chemicko-technologické fakulty a Pardubic. Nejdříve jsme se, od paní proděkanky Mgr. Lucie Stříbrné, Ph.D., dozvěděli něco o univerzitě a studiu na fakultě, poté jsme si prohlédli některé laboratoře fakulty a nakonec jsme si v doprovodu Honzy Hrubeše, který soutěž, spolu s kolegy, vytvořil, prohlédli Pardubice. Cestu jsme zakončili u hotelu, v němž jsme byli ubytováni přes noc.

Druhý den ráno jsme pak vyrazili zpět na fakultu, kde se konala soutěž, které se účastnilo 74 týmů z Česka i Slovenska. Aula univerzity, v níž probíhalo zahájení i ukončení soutěže byla úplně plná. Kromě informací k soutěži jsme shlédli i krátké hudební představení. Poté se již týmy rozešli do soutěžních místností a pro nás, doprovod žáků, byli připraveny zajímavé přednášky.

Po dvou hodinách zápolení bylo hotovo a účastníci si zašli na oběd do místní menzy, odpočinuli si a poté jsme už jen čekali na vyhlášení výsledků. V kategorii A se náš tým umístil na 32. místě ze 47 a tým v kategorii B skončil na 17. místě z 27. V hlavní kategorii A vyhrál z pražského Gymnázia Na Vítězné pláni.

Našim žákům děkujeme za reprezentaci školy a jak jsme se všichni shodli, budeme se této soutěže chtít účastnit i nadále. Je totiž trochu jiná. Nejen, že nemá žádná předkola, ale jen jedno celostátní kolo, ale soutěžící si také mohou s sebou vzít jakýkoliv písemný či tištěný materiál. Nesmí se používat jen internet, takže nemusíte mít encyklopedické znalosti, ale encyklopedii s sebou a vědět, kde co najít :-). Celkově měla tedy soutěž velmi dobrou atmosféru a budeme se těšit na další ročníky.