Biologickogeografická exkurze – jaro 2017

Cesta kolem světa za čtyři dny? Ano, s našimi exkurzemi je vše možné! Docela lákavá nabídka navštívit Ameriku a Mexiko, nemám pravdu? A kdo by přece jenom chtěl zůstat blíže domova, máme tu pro něj Srbsko. Každý si přijde na své… S exkurzí jsme opět navštívili známá i méně známá zákoutí naší malebné republiky. První den jsme dojeli k vesničce Srbsko, kde jsme odložili nabalené bagáže a vydali se prozkoumat tajemné Brdy. Donedávna uzavřený vojenský prostor, kde se po odchodu armády pozvolna probouzí turistický ruch. Počasí nám opravdu přálo, skvělá parta lidí, co víc si přát. I přes zpoždění vlaků, které nám trochu vráželo dýku do zad jsme se s tím poprali a stihli vše, co bylo pro tento den v plánu.

Další den byl neméně zajímavý. Při návštěvě Koněpruských jeskyní jsme měli štěstí na velmi sympatickou paní průvodkyni, která ochotně odpovídala na všechny naše dotazy. Cestou zpátky jsme si prohlédli jak činné, tak opuštěné lomy v okolí, včetně několika jeskyní. Den jsme zakončili prohlídkou přírodní rezervace Koda.

A je tady čas, abych Vám řekla o naší královské etapě a to doslova! Navštívili jsme Karlštejn, náš nejznámější hrad. Po jeho prohlídce náš program pokračoval směrem k obci Mořina, kde se nachází zapomenutý židovský hřbitov. Odtud dále k lomům Velká, Malá Amerika a Mexiko. A to bylo teprve něco! Opravdu zážitek, nemám slov, snad jedině ať se tam co nejrychleji zajedete podívat sami. Náše procházka pokračovala již zmíněnou krásnou chráněnou přírodou Českého krasu a natrefili jsme také na vzácného mloka 🙂 Cesta nás vedla dále do vesničky Svatý Jan pod skalou, kde jsme ochutnali vodu z místního pramene. K večeru jsme se vraceli všichni utahaní, ale nadšení z nových zážitků a vzpomínek.

A už následoval opravdu náš poslední den, nikomu se nechtělo odjíždět, ale Praha nás lákala. Všichni věděli, že na hrad se asi nepůjde, to bychom nebyli my, abychom nenašli něco extra. Takže jsme objevili soutěsku Divoké Šárky. To by člověk nevěřil, že je opravdu v Praze… Poté jsme pokračovali k letohrádku Hvězda a následně na historicky zajímavé místo Bílou Horu.
Tolik zážitků, co se vešlo do těchto čtyřech dnů, bylo to prostě super!

Foto viz fotogalerie

Autor: Johana Križanová

Foto: Natálie Hajnová