- Vloženo
- PaedDr. Vít Tomis
- Aktuální info,Fyzika,Soutěže
Matematickofyzikální fakulta UK Praha a její partneři dnes uspořádali 13. ročník soutěže Fyziklání online. Přihlásit se mohla až pětičlenná družstva a podle věku byla zařazena do kategorie A, B nebo C (zjednodušeně od nejstarších po nejmladší středoškoláky). Otevřena byla i kategorie Open pro všechny zájemce o fyziku – nejen pro školáky.
Do letošního ročníku se zaregistrovalo 1986 týmů z 84 států světa! Z celého okresu Karviná však projevili zájem (či schopnost?) přemýšlet jen studenti našeho gymnázia! Jednalo se o pětici Jan Válek, Ruslan Rusyniak, Matyáš Blonski, Mykhailo Kosarchuk a Jan Magej (všichni z 1.A) pod vedením Mgr. Moniky Bouchalové. Sestavení dalších týmů překazily jiné kolidující akce předpokládaných členů – například taneční, Gaudeamus a podobně.
Fyziklání online má 2 souběžné části a 4 linie, takže k úspěchu vede nejen znalost fyziky, ale i stanovení optimální taktiky řešení příkladů. V 17 hodin byly zpřístupněny první úkoly. Obecenstvo mohlo online sledovat průběžné výsledky, takže soutěž byla napínavá nejen pro samotné studenty, ale i jejich fanoušky. Po první hodině byli kluci na 25. místě celkově a 5. v ČR, po dvou hodinách, tedy v 19:00, byli celkově 49., ale v ČR již druzí! Pak se pořád drželi do 60. místa. 20 minut před koncem bylo online pořadí zmraženo a v 19h 59´ 59´´ se příjem řešení uzavřel. Soutěžící i jejich fancluby pak netrpělivě čekali na finální výsledky.
Naši benjamínci skončili v konečném pořadí kategorie C na vynikajícím 48. místě z celkového počtu 499 týmů. V rámci ČR jsou pátí a v MS kraji ZVÍTĚZILI! Nejlepší český tým byl složen ze studentů tří škol, nám stačila “jen” 1.A :-). Pořadí je zatím neoficiální. Čekáme na znovuzprovoznění serveru Fyziklání online.
Kompletní výsledky jsou (budou) zde (náš tým má název Relativisté). Použitím filtru lze získat také pořadí v rámci jednotlivých států.
Děkujeme výše uvedeným studentům za zájem o fyziku a reprezentaci školy. Řešit tři hodiny náročné úlohy ve středu večer (a ještě ve škole!) skutečně vyžaduje pevnou vůli a chuť k přemýšlení. Ale také to v budoucnu přinese ohromnou výhodu proti vrstevníkům, kteří možnosti seberozvoje nevyužívají.
Úlohy všech dosud proběhlých ročníků jsou dostupné v archivu Fyziklání Online. Podívejte se, co zvládnou vyřešit (někteří) středoškoláci. A taky se přesvědčíte, že fyzika je obor řešící praktické problémy. Viz třeba úloha 57 z loňského roku:
Pít pivo, to není jen tak. Musíte zvednout svůj půllitr ze stolu a naklonit ho tak, aby vám začalo téct do pusy. K tomuto všemu je ale potřeba vykonat práci. Uvažujte hmotnost m = 360 g půllitru, jeho válcový tvar o poloměru r = 3,5 cm a výšce h = 15 cm a hustotu piva ρ = 1 030 kg·m−3. Určete vykonanou práci, pokud zvedáte půllitr s 350 ml piva, abyste se mohli napít. Vaše ústa jsou 40 cm nad stolem.
Řešení úlohy najdete zde na stranách 62 a 63.
PS. Autor článku pamatuje na ne tak vzdálenou dobu, kdy výsledky soutěží byly zveřejněny podle haromonogramu. Tedy bylo-li uvedeno, že výsledky budou v 13:30, byly zveřejněny nejpozději v 13:30. Konala-li se soutěž online, byly výsledky k dispozici ihned po ukončení soutěže. Co se od té doby změnilo? Mají nyní pořadatelé horší výpočetní techniku? Nebo mají pořadatelé horší programátory? Nebo programátoři nemají od pořadatelů přesné požadavky? Na finální výsledky totiž stále čekáme. Bohužel, tento povzdech se dá zobecnit i na jiné soutěže.