Vincent Dvořák ve Štrasburku – pracovně a za odměnu

Autor: Vincent Dvořák, kvinta

Společně se spolkem Mladí demokraté jsem letos v květnu navštívil hlavní sídlo Evropského parlamentu, město Štrasburk. Zájezdu se účastnilo několik dalších výherců ušlých simulací, kteří si Štrasburk oproti Bruselu vybrali také.  

První den jsme měli možnost navštívit centrum města a prohlédnout si jeho nejcennější pamětihodnosti, jako je katedrála Notre-Dame, Ponts Couverts, malebná čtvrť Petite France, a mnoho dalšího. Poté jsme sešli k řece a absolvovali plavbu lodí centrem Štrasburku, která končila až u sídla samotného Evropského parlamentu. Ubytovaní jsme byli v nedalekém Offenburgu, ze kterého jsme každé ráno do města dojížděli.  

Druhý den jsme téměř celý strávili v komplexu Evropském parlamentu. Nejprve jsme navštívili přednášku v angličtině o jeho fungování a pokračovali do Parlamentaria, ve kterém byla interaktivně popsána historie celé Evropské unie obohacená o různé zajímavosti o jejím dosavadním fungování, ale i budoucím směřování. Následně jsme se setkali s českými europoslanci Luďkem Niedermayerem a Mikulášem Peksou, se kterými jsme asi hodinu a půl diskutovali o různých tématech. Ve volné chvíli jsme měli možnost si celý komplex sami projít a prohlédnout si, co nás zajímá. Poté jsme se společně přesunuli do hlavního jednacího sálu, kde jsme sledovali průběh právě probíhajícího jednání pléna Evropského parlamentu.  

Další den jsme zahájili procházkou Evropské čtvrti. Postupně jsme navštívili Evropský soud pro lidská práva a Radu Evropy. Přes čtvrť ambasád jsme se dostali opět do centra města. Zastavili jsme se u historické budovy známé Štrasburské univerzity a nedalekého náměstí Republiky, které má velký význam pro smíření Německa a Francie po 2. světové válce a je zároveň jedním z důvodů, proč tolik evropských institucí sídlí symbolicky právě ve Štrasburku. 

Čtvrtý, poslední den, jsme si prošli centrum Offenburgu, ve kterém jsme byli ubytovaní a poté se již vydali na dlouhou cestu domů. Asi po devíti hodinách jsme dorazili zpátky.  

Ilustrační fotky jsou ve školní fotogalerii.