Vincent Dvořák v Simulaci Evropského parlamentu

Mladí demokraté pořádají pro studenty škol akce s cílem podporovat rozvoj občanské společnosti a zvyšovat zájem mladých lidí o veřejné dění, o problematiku lidských práv a evropský integrační proces. Jednou z těchto aktivit je Simulace Evropského parlamentu, které se zúčastnil také nás kvintán Vincent Dvořák.

Přinášíme jeho pohled na zatím poslední simulaci.

————————————————————

Ve dnech 24. a 25. března 2022 jsem se v Praze zúčastnil Simulace Evropského parlamentu, kterou pořádal spolek Mladí demokraté. Na akci bylo přítomno dalších 80 studentů převážně z Městské části Praha 9, na jejíž radnici se simulace konala.

Na začátku jsme se dle vlastních preferencí rozdělili do frakcí, které v Evropském parlamentu fungují. Jejich názory a postoje jsme po celou dobu reprezentovali. Následovalo rozdělení do jednotlivých výborů, měli jsme na výběr ze dvou: Zahraniční výbor, anebo Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví.

Já si vybral první zmíněný. Úkolem bylo vypracovat rezoluci reagující na jakýkoliv současný konflikt ve světě, který se dotýká EU. Společně s naší frakcí jsme jako téma navrhli kosovsko-srbský konflikt. Po dlouhé debatě byl náš návrh schválen a následovalo jednání o konkrétních bodech dokumentu. Ty se nám také nakonec povedlo obhájit.

Druhý den začal diskusí s dvěma českými europoslanci Mikulášem Peksou a Luďkem Niedermayerem. Ti přišli debatovat o evropské politice a poté odpovídali na naše dotazy.

Po následné pauze proběhlo jednání nejdůležitější, samotné zasedání pléna Evropského parlamentu. Zde již jednali zástupci obou výborů společně a schvalovaly se doporučené dokumenty jako celek. I zde se nám povedlo návrh rezoluce obhájit a byla tak nadpoloviční většinou schválena. Tímto byla simulace ukončena.

Porota následně vyhlásila pět nejúspěšnějších studentů, kteří se během tohoto roku budou mít možnost podívat do jednoho ze sídel Evropského parlamentu, Bruselu nebo Štrasburku. Jsem rád, že jsem se stal jedním z nich a budu tak moct ještě blíže objevit fungování instituce, která má tak zásadní vliv na směřování naší země.

————————————————————

Vincentovi blahopřejeme k jeho úspěchu a přejeme chuť do práce i v příštích letech.