Noví dárci krve na GKH

Krev a krevní plazma jsou vzácné tekutiny. Ještě je nedokážeme uměle vyrobit ani v současnosti, v době obrovského technického rozvoje. Lidé sice již před 50 lety chodili po Měsíci, pravidelně létají do vesmíru, vyslali vozítka na Mars, opravili část dálnice D1, ale nahradit krev stále neumí.

Proto nás velmi těší, že ke stálým dárcům krve a plazmy z řad pedagogů či absolventů gymnázia Komenského se na konci minulého roku připojilo a na začátku tohoto roku ještě připojí několik studentek a studentů. Třeťáci a septimáni Jakub, Tobiáš, Adélka, Klárka, Tamara, Honza, David a možná několik dalších čerstvě zletilých prvodárců se po svém prvním odběru stali či stanou členy „klubu“ zachránců lidských životů.

Potřeba krve (ale nikoli plazmy!) v době kovidového omezení plánovaných operací klesla v některých nemocnicích o 80 procent! Příjem nových zájemců byl proto v havířovském Krevním centru částečně omezen. Dárcovství ale omezují i další v současné době časté příčiny – nemoc, karanténa, očkování… O to větší poklona všem novým dárcům!

Dárci krve a plazmy získávají za dosažení určitého počtu odběrů medaile a zlaté kříže. Nejvyšším poděkováním je plaketa Dar krve – dar života za 250 bezplatných odběrů. V našem kraju razovitem je držitelů uvedeného ocenění zhruba tolik, jako ve zbytku celé České republiky dohromady! Mladá krev (a to doslova) z GKH je příslibem, že o toto krásné prvenství nepřijdeme.