Nejprve dešifrujeme nadpis článku: havířovská liga středních škol – muži – věková kategorie 15-19 let – nejkrásnější sport – nostalgický dodatek pro volejbalové pamětníky.

V pátek 19. ledna 2024 se konalo městské kolo středních škol ve volejbale chlapců (součást HLSŠ). Pozvání od organizátorů ze SPŠ elektro přijaly tyto školy: SŠ Lidická, SŠ Sýkorova, SPŠ stavební, horní a dolní gympl. S pořadateli tedy 6 týmů. Velké poděkování patří Lucii Kadlecové, reprezentantce ČR ve florbale, za organizaci celého turnaje,

Hrálo se systémem každý s každým, do 15 o dva body, na 2 sety (tedy bez tie-breaku). Před turnajem byla (podle zásad Českého volejbalového svazu) vyhlášena kritéria pořadí týmů. O prvních dvou místech pak opravdu rozhodla „pomocná“ kritéria: vyhrála SPŠ elektrotechnická před horním gymplem – obě školy měly stejný počet bodů a rozhodly vyhrané zápasy a sety. Týmy byly velice vyrovnané, ale vyhrát může jen jeden.

My jsme skončili na 4. místě se dvěma výhrami a třemi prohrami. což odpovídá našim schopnostem.  Někteří z nás „důsledně“ preferovali nohejbal před volejbalem, někteří měli „strach“ se pohnout, jiní zase řešili parkování autobusů před halou… (auto bylo za 500,-).

Náš tým hrál ve složení Ondra Běčák, Petr Wilk, Jakub Zsibrita (4.A), Adam Kreutz, Štěpán Mazurek (oktáva), Richard Kochanovszký (3.A), Kryštof Grygar (3.B) a Martin Černý (1.B). Všichni hráči se (téměř) rovnoměrně prostřídali. Děkujeme za reprezentaci GKH!

Pár fotek najdete ve fotogalerii GKH.

NDpVP :

Celý turnaj se poprvé v historii odehrál ve Sportovní hale na ul. Žákovská. V této relativně nové hale se před deseti lety hrál volejbal i na extraligové úrovni. SKV Havířov zde mimořádně hostil tehdejšího premianta českých volejbalových soutěží Duklu Liberec (Sportovní hala u nemocnice byla obsazená).

Pamětníci vědí, že v obou týmech byly opravdové hvězdy (nejen) českého volejbalu. Na fotkách si můžete připomenout havířovské legendy Františka Horváta a Jakuba Zvolánka. Za SKV hrál vynikající libero dříve působící i v polské lize Petr Krtek Dohnal. Některé jeho zákroky (třeba ve Zlíně nebo v Brně) se dostaly do volejbalových učebnic. Nahrávač Tomáš Jumbo Jumbor si udělal jméno ve francouzském Spacers Toulouse, odkud s ním do Havířova přišel i americký univerzál Steve Klosterman.

V Toulouse hrál s Jamborem a Klostermanem taky reprezentační blokař Lubomír Staněk, v roce 2014 hráč Liberce. Tehdejší nahrávač Dukly Jakub Janouch hraje stále aktivně, nyní v mistrovském týmu Lvi Praha a také v reprezentaci České republiky. Ve fotogalerii můžete zahlédnout i další reprezentanty, např. Honzu Galabova, Aleše Správku, Adama Zajíčka… Michal Nekola působil v reprezentaci ČR jako hráč i jako trenér.

A také oba rozhodčí Luboš Pecháček a Zdeněk Grabovský patřili a patří mezi legendy českého volejbalu.

Velká škoda, že se nám tehdy nepodařilo v Havířově volejbalovou extraligu udržet. Přestože se jednalo o jediný kolektivní sport hrající v našem městě nejvyšší soutěž, peníze na financování „se nenašly“… Ani podporu vynikajícího hráče a trenéra Ivana Pelikána jsme nedokázali využít… Škoda, havířovská mládež by měla reálné sportovní vzory denně na očích… Dneska si sice všichni kluci (kromě týmu GSH) zahráli proti extraligovému volejbalistovi, ale „není to málo, Antone Pavloviči?“

Sestřih utkání SKV Havířov – Dukla Liberec