English Conversation Partners-Connecting Youth and older Adults

 

Přesně před rokem jsme se zapojili do dobrovolnického programu ECP, který si získal za dobu svého trvání hodně našich studentů. Letos se do něj zapojili i nejmladší studenti.Kromě rozvíjení komunikačních dovedností v Anglickém jazyce jsme si všichni zdokonalili i naše sociální a emoční dovednosti, naučili se vzájemně podporovat a tolerovat věkovou různorodost ECP komunity.

Děkuji Benjaminovi Helge, americkému lektorovi, pedagogovi a charitativnímu pracovníkovi, který s námi dlouhodobě spolupracuje a nabízí nám tyto skvělé příležitosti.

Poděkování patří také všem účastníkům projektu, kteří věnovali svůj čas nejen sobě a neváhali obdařit milým slovem a úsměvem i seniorní členy ECP online komunity. Sice jsme nic nevyhráli, ale prezentovali jsme své lidské a komunikační kvality až za oceánem.

Postřehy studentů níže: (citace jsou autentické, bez korektur)

Tobi,Prima: Konverzace se mi líbily. Určitě jsem se naučil líp vyslovovat některá slova.

O lidech z USA jsem zjistil, že jsou milí, a jsou docela jiní než lidi z Česka. Nevadilo mi, že byli trochu starší. Měli dost zkušeností a bylo zajímavé si s nimi povídat.

Romča, Kvarta: I really enjoyed this project. It allowed me to talk to the native English speakers and practice my communication skills with them.

I  realized, how Americans, in general, are nice, and it made me really happy when they complimented my English. The fact, that most of the participants were a lot older than I am, didn’t bother me, at all. It was actually nice to hear their stories from when they were younger or where they have already traveled to. I appreciate how some of them even tried to learn basic Czech greetings for us. Overall, I would say, these sessions were really cool. I’m glad, I participated in them.

Hanka,Tercie: Tyto konverzace mi přinesly spoustu nového.

Nové přátele, zkušenosti, myšlenky. Američtí dobrovolníci byli obvykle senioři, avšak věkové rozdíly se vůbec neřešily.Všichni byli rádi za pohodovou a nenáročnou konverzaci, často jsem však vedla i dlouhé filozofické dialogy.S mnoha těmito lidmi jsem navázala vskutku dobré vztahy a doteď jsme v kontaktu. Jsem za tuto zkušenost velmi ráda, neboť mi dodala sebevědomí, co se týče angličtiny a dala mi pár námětů na přemýšlení.

Filip,Prima: Takže, procvičil jsem si tam mluvení, přidal nějaká slova do mojí slovní zásoby, vůbec mi nevadil jejich věk, právě bylo skvělé, že byli tolerantní, a chápali, když jsem třeba něco nevěděl a snažili se mi to co nejlíp vysvětlit. Bylo skvělé si s nimi popovídat, alespoň jsem neztratil čas hraním her, až bude další příležitost, určitě se přihlásím.

Terka, Tercie : 

Já osobně jsem se zúčastnila dvou sezón konverzací ze tří a musím říct, že je to pro mě obrovská zkušenost! Nejenže jsem se zdokonalila v jazyce samotném a získala jsem více sebedůvěry při konverzaci s jinými, ale také jsem poznala nové lidi, a v době koronaviru, kdy to nebylo tolik jednoduché, jsem měla každé pondělí dávku sociálního kontaktu!
Já jsem preferovala být ve skupině po třech (dva Češi a jeden Američan). Zpočátku jsem se bála situace, kdy si nebudu moct vzpomenout na anglický překlad, ale Američané byli vždy trpěliví, což mě velmi mile překvapilo! Zároveň mě vždy udivovalo množství energie, se kterou Američané žijí, přestože to často byli lidé seniorního věku, nebojí se konverzovat, reagovat, sdílet svůj názor, tato dovednost nám Čechům bohužel často schází.
Z konverzací jsem si neodnesla žádnou špatnou zkušenost, všichni lidé byli milí a ochotní s čímkoliv pomoct.
Doporučila bych to každému, kdo si chce zpříjemnit večery, zdokonalit se v jazyce a komunikaci. Jsem velmi ráda, že jsem se konverzací mohla zúčastnit a za tuto příležitost moc děkuji!