Basketbalistky na republiku nedosáhly

Vítězové krajských kol středoškolské basketbalové soutěže se měli sejít v úterý 10. 3. 2020 v  hale BC Nový Jičín, aby sehráli kvalifikaci o Republikové finále ve Strakonicích.

Z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje postoupili kluci z Ostravy-Hrabůvky, Prostějova a Kroměříže. Do dívčí skupiny se probojovaly naše studentky, dále hráčky z Hranic a Zlína. Posledně jmenované však upadly den před turnajem do karantény a na turnaj nepřijely. Na poslední chvíli došlo i ke druhé změně, hráčky Hranic byly nahrazeny druhým týmem z krajského kola – Olomoucí. Je zajímavé, že všechny týmy byly gymnaziální, z jiného typu střední školy se do kvalifikace nikdo neprobojoval.

Vzhledem k neúčasti jednoho dívčího týmu došlo ke změnám propozic a utkání se nehrála na avizovaných 4 x 6  minut, ale na 2 x 10 minut. Jinak se mělo hrát podle pravidel basketbalu, což ale asi nevěděli rozhodčí…

V našem jediném zápase moc bodů nepadlo. Olomoučanky se dostaly do vedení 1:0 a 5:2. Mimo jiné i proto, že jsme neproměnili 4 trestné hody. Přesněji jen tři, ale i ten jediný úspěšný pokus nám rozhodčí neuznali pro přešlap… Vyrovnat na 6 : 6 jsme dokázali až tři minuty před přestávkou, ale to už jsme měli na kontě 5 osobních chyb. Naštěstí soupeřky neměly při střelbě trestných hodů dobrou mušku. Dokonce jsme šli i do vedení 8 : 6. Bohužel to byla jediná minuta utkání, kdy jsme vedli. Poločas jsme totiž prohráli 8 : 9 (proměněný trestný hod soupeřek).

Na začátku druhého dějství daly soupeřky trojku a naše holky to nejspíš zlomilo. Nedařily se nám průniky pod koš ani střelba ze střední čí tříbodové vzdálenosti. Také jsme brzo, ještě před půlkou druhého poločasu, nasbírali 5 faulů, soupeřky měly jen jeden. I když holky nic nevzdaly a tři minuty před koncem přešly na osobní obranu po celém hřišti, zvrat ve skóre se nám nepodařil. Po prohře 13 : 30 se do Strakonic nepodíváme. Zatím se tam ale nepodívají ani vítězky, z důvodu karantény je Republikové finále odloženo na neurčito.

Až do kvalifikace dotáhly náš tým Johana Križanová (oktáva), Natálie Grobelná, Ellen Kokošková, Alexandra Krčmářová, Stela Vajglová (všechny sexta), Jana Lipková, Barbora Snopková (obě 3.A) a Denisa Illeková (2.A). Vzhledem ke složení týmu mají děvčata velkou šanci vybojovat nejméně stejný úspěch i v následujícím roce. Děkujeme za dosavadní reprezentaci GKH a už začínáme držet palce do příští sezóny.

Ve fotogalerii je i několik dalších amatérských fotek z našeho utkání.