Aritmetikou proti Covid-19

Součástí výzkumu chování virů (nejen nyní „populárního“ Covid-19) je i nepředstavitelné množství počítačových simulací. Ani nejvýkonnější světové superpočítače nejsou schopné všechny možnosti prozkoumat v nějakém rozumném čase.

Vědci proto využívají tzv. sdílené výpočty. Instalací jednoduchého programu umožníte, aby v době nečinnosti vašeho počítače byl jeho procesor (případně i grafický procesor) využitý pro výpočet uvedených simulací. V současné době se do projektu zapojilo již tolik „cizích“ počítačů, že jejich společný výkon je 15x větší než nejvýkonnějšího superpočítače světa.

I v našem gymnáziu jsme se rozhodli tomuto výzkumu pomoci. Díky ochotě a podpoře našich absolventů, např. Ing. Dušana Bastla, Mgr. Lubomíra Sudy a dalších, jsme zapojili do výpočtů téměř čtyři desítky školních počítačů. Když nemohou momentálně přímo sloužit lidstvu pro výuku kvalitních studentů, pomůžou aspoň takto na dálku.

Pokud máte možnost a chuť pomoci také, uvádíme odkaz s programem a informacemi: https://foldingathome.org/start-folding

Jak vypadá příspěvek našeho gymnázia k vědeckému výzkumu, můžete sledovat třeba zde: https://stats.foldingathome.org/team/264316